K42B0C-P14LFG0-800S
ODU
Product No:
K42B0C-P14LFG0-800S
Description:
ODU MINI-SNAP RECPT, INLINE, STY
User Guide
Cable Opening 0.276" ~ 0.315" (7.00mm ~ 8.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 366V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 7.5A
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 2
Mfr ODU
Contact Material Brass
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C