L114FL1AS12VDC.60RDA
CIT Relay and Switch
Product No:
L114FL1AS12VDC.60RDA
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 300VAC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 50 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 240 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 8.4 VDC