Home / White LED Lighting / L128-3580EB3500002
minImg
L128-3580EB3500002
Lumileds
Product No:
L128-3580EB3500002
Description:
WARM-WHITE 2835E 6V 80 CRI 5 SDC
User Guide
Viewing Angle 120°
Color White, Warm
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
Current - Max 150mA
CRI (Color Rendering Index) 80
Current - Test 60mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Lumens/Watt @ Current - Test 151 lm/W
Thermal Resistance of Package 20°C/W
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 6.1V
Flux @ 85°C, Current - Test -
Package Tape & Reel (TR)
Flux @ 25°C, Current - Test 56lm (Typ)