Home / White LED Lighting / L128-4080CB3500002
minImg
L128-4080CB3500002
Lumileds
Product No:
L128-4080CB3500002
Manufacturer:
Lumileds
Package:
1411
Description:
NEUTRAL-WHITE 2835C 6V 80 CRI 5
User Guide
Viewing Angle 120°
Color White, Neutral
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
Current - Max 240mA
CRI (Color Rendering Index) 80
Current - Test 120mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Lumens/Watt @ Current - Test 174 lm/W
Thermal Resistance of Package 11°C/W
Product Status Active
Supplier Device Package 1411
Series LUXEON 2835 Architectural
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 6V
Flux @ 85°C, Current - Test -
Package Tape & Reel (TR)
Flux @ 25°C, Current - Test 125lm (Typ)