Home / White LED Lighting / L130-2790003000X21
minImg
L130-2790003000X21
Lumileds
Product No:
L130-2790003000X21
Manufacturer:
Lumileds
Package:
1206
Description:
WARM-WHITE 3030 2D SQUARE LES 90
User Guide
Viewing Angle 116°
Color White, Warm
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Current - Max 240mA
CRI (Color Rendering Index) 90
Current - Test 120mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm)
Lumens/Watt @ Current - Test 135 lm/W
Thermal Resistance of Package 12°C/W
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Series LUXEON 3030 2D Line
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 6V
Flux @ 85°C, Current - Test -
Package Tape & Reel (TR)
Flux @ 25°C, Current - Test 97lm (Typ)