L15S090.T
Littelfuse Inc.
Product No:
L15S090.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CARTRIDGE 90A 150VAC/100VDC
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Applications Semiconductors
Response Time Fast Blow
Approval Agency CE, CSA, UR
Current Rating (Amps) 90A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA AC, 20kA DC
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 1.000" Dia x 1.157" L (25.40mm x 29.40mm)
Product Status Active
Series POWR-GARD® L15S
Voltage Rating - DC 100 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Voltage Rating - AC 150 VAC