L16PLS10BYEL
E-Switch
Product No:
L16PLS10BYEL
Manufacturer:
E-Switch
Description:
INCAND PANEL INDICATOR 14V
User Guide
Lens Transparency -
Ingress Protection -
Termination Style -
Viewing Angle -
Panel Cutout Dimensions 0.63" (16.00mm)
Millicandela Rating -
Product Status Active
Lamp Color -
Ratings AC/DC
Lens Style Square with Flat Top
Series L16
Type Incandescent
Voltage 14V
Mfr E-Switch
Features -
Lens Color Yellow
Wavelength - Peak -
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 80mA
Lens Size 15.20mm