Home / White LED Lighting / L170-5070701200000
minImg
L170-5070701200000
Lumileds
Product No:
L170-5070701200000
Description:
COOL-WHITE 70 CRI
User Guide
Viewing Angle 120°
Color White, Cool
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
Current - Max 1.2A
CRI (Color Rendering Index) 70
Current - Test 700mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Lumens/Watt @ Current - Test 183 lm/W
Thermal Resistance of Package 1.2°C/W
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 11.8V
Flux @ 85°C, Current - Test -
Package Tape & Reel (TR)
Flux @ 25°C, Current - Test 1510lm (Typ)