L2C2-40701208E1500
Lumileds
Product No:
L2C2-40701208E1500
Description:
LED COB LUXEON WHT RECT 4000K
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 15.00mm Dia
Configuration Rectangle
Viewing Angle 115°
Color White, Neutral
Current - Test 900mA
Current - Max 1.8A
CRI (Color Rendering Index) 70
Size / Dimension 20.00mm L x 24.00mm W
Lumens/Watt @ Current - Test 152 lm/W
Product Status Obsolete
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 4779lm (Typ)
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Lumileds
Height 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V