L2C2-40901203E0900
Lumileds
Product No:
L2C2-40901203E0900
Description:
LED COB LUXEON WHT RECT 4000K
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 9.00mm Dia
Configuration Rectangle
Viewing Angle 115°
Color White, Neutral
Current - Test 300mA
Current - Max 600mA
CRI (Color Rendering Index) 90
Size / Dimension 16.00mm L x 19.00mm W
Lumens/Watt @ Current - Test 121 lm/W
Product Status Obsolete
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 1256lm (Typ)
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Lumileds
Height 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.5V