L2C2-50701204E1300
Lumileds
Product No:
L2C2-50701204E1300
Manufacturer:
Lumileds
Description:
LED COB LUXEON CL WHT RECT 5000K
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 13.00mm Dia
Configuration Rectangle
Viewing Angle 115°
Color White, Cool
Current - Test 450mA
Current - Max 900mA
CRI (Color Rendering Index) 70
Size / Dimension 20.00mm L x 24.00mm W
Lumens/Watt @ Current - Test 152 lm/W
Product Status Obsolete
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 2390lm (Typ)
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Lumileds
Height 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V