L2C4-3590-M02E0900
Lumileds
Product No:
L2C4-3590-M02E0900
Description:
LED COB WM WH SQUARE 3500K
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 9.00mm Dia
Color White, Warm
Current - Test 200mA
Current - Max 400mA
CRI (Color Rendering Index) 90
Size / Dimension 15.85mm L x 15.85mm W
Lumens/Watt @ Current - Test 120 lm/W
Product Status Obsolete
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 826lm (Typ)
Series LUXEON CX Plus CoB
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Lumileds
Height 1.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.5V