L2C4-40803M03F0900
Lumileds
Product No:
L2C4-40803M03F0900
Description:
LED COB NEUT WHT SQU 4000K
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 9.00mm Dia
Configuration Square
Viewing Angle 115°
Color White, Neutral
Current - Test 350mA
Current - Max 700mA
CRI (Color Rendering Index) 80
Size / Dimension 15.85mm L x 15.85mm W
Lumens/Watt @ Current - Test 151 lm/W
Product Status Active
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 1854lm (Typ)
Series LUXEON CX Plus CoB Gen 2
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Lumileds
Height 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V