L2C4-40803S04F0900
Lumileds
Product No:
L2C4-40803S04F0900
Description:
LED COB NEUT WHT SQU 4000K
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 9.00mm Dia
Configuration Square
Viewing Angle 115°
Color White, Neutral
Current - Test 700mA
Current - Max 1.4A
CRI (Color Rendering Index) 80
Size / Dimension 13.35mm L x 13.35mm W
Lumens/Watt @ Current - Test 126 lm/W
Product Status Active
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 3320lm (Typ)
Series LUXEON CX Plus CoB - High Density
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Lumileds
Height 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 37.5V