L2C4-40902L04F1200
Lumileds
Product No:
L2C4-40902L04F1200
Description:
LED COB NEUT WHT SQU 4000K
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 12.00mm Dia
Configuration Square
Viewing Angle 115°
Color White, Neutral
Current - Test 450mA
Current - Max 900mA
CRI (Color Rendering Index) 90
Size / Dimension 17.85mm L x 17.85mm W
Lumens/Watt @ Current - Test 135 lm/W
Product Status Active
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 2128lm (Typ)
Series LUXEON CX Plus CoB Gen 2
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Lumileds
Height 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V