L2C5-30801205E1100
Lumileds
Product No:
L2C5-30801205E1100
Manufacturer:
Lumileds
Description:
LED COB LUXEON WHT RECT 3000K
In Stock : 55
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 11.00mm Dia
Configuration Rectangle
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 900mA
Current - Max 1.65A
CRI (Color Rendering Index) 80
Size / Dimension 16.00mm L x 19.00mm W
Lumens/Watt @ Current - Test 113 lm/W
Product Status Active
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 3750lm (Typ)
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Lumileds
Height 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 37V