L2C5-35801205E1100
Lumileds
Product No:
L2C5-35801205E1100
Description:
LED COB LUXEON WM WHT RECT 3500K
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 11.00mm Dia
Configuration Rectangle
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 900mA
Current - Max 1.65A
CRI (Color Rendering Index) 80
Size / Dimension 19.00mm L x 16.00mm W
Lumens/Watt @ Current - Test 118 lm/W
Product Status Active
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 3940lm (Typ)
Series LUXEON CoB Core Range - High Density
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Lumileds
Height 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 37V