L4012C4R7MDWDT
KEMET
Product No:
L4012C4R7MDWDT
Manufacturer:
KEMET
Package:
1616
Description:
L4012C4R7MDWDT
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 960 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1616
Ratings -
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Series L-DWD
Type Wirewound
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Frequency - Self Resonant 45MHz