L77SDC37S1ACH3FC309
Amphenol ICC (Commercial Products)
Product No:
L77SDC37S1ACH3FC309
Description:
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Current Rating (Amps) 3A
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Mfr Amphenol ICC (Commercial Products)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Board Lock
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C