LA070URD31KI0500
Littelfuse Inc.
Product No:
LA070URD31KI0500
Description:
FUSE SQUARE 500A 700VAC RECT
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 37
Approval Agency UR
Current Rating (Amps) 500A
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 1.874" L x 2.008" W x 2.205" H (47.60mm x 51.00mm x 56.00mm)
Package / Case Rectangular, Blade
Voltage Rating - AC 700 VAC