LA070URD33TTI0550
Littelfuse Inc.
Product No:
LA070URD33TTI0550
Description:
FUSE SQUARE 550A 700VAC RECT
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 27
Approval Agency UR
Current Rating (Amps) 550A
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 1.992" L x 2.933" W x 3.197" H (50.60mm x 74.50mm x 81.20mm)
Product Status Obsolete
Series POWR-GARD® LA
Package / Case Rectangular
Voltage Rating - AC 700 VAC