LA100P4004
Littelfuse Inc.
Product No:
LA100P4004
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CARTRIDGE 400A 1KVAC/750VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Response Time Fast Blow
Approval Agency UR
Current Rating (Amps) 400A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 2.000" Dia x 5.709" L (50.80mm x 145.00mm)
Product Status Active
Series POWR-GARD® LA100P
Voltage Rating - DC 750 VDC