LA70Q4004
Littelfuse Inc.
Product No:
LA70Q4004
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CRTRDGE 400A 700VAC/650VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Response Time -
Approval Agency UR
Current Rating (Amps) 400A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 2.000" Dia x 2.843" L (50.80mm x 72.20mm)
Product Status Obsolete
Series LA70Q
Voltage Rating - DC 650 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Voltage Rating - AC 700 VAC