LAKW6151MELB30
Nichicon
Product No:
LAKW6151MELB30
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 820 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LAK
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 943 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150 µF