LB T67C-P2R1-35
ams-OSRAM USA INC.
Product No:
LB T67C-P2R1-35
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Package:
2-PLCC
Description:
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD
User Guide
Wavelength - Dominant 470nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 120°
Color Blue
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating 98mcd
Product Status Obsolete
Height (Max) 2.10mm
Supplier Device Package 2-PLCC
Lens Style Round with Flat Top
Series TOPLED®
Package / Case 2-PLCC
Mfr ams-OSRAM USA INC.
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.6V
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 465nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 2.40mm Dia