LB15WKG01-12-EJ
NKK Switches
Product No:
LB15WKG01-12-EJ
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
User Guide
Illumination Type, Color Incandescent, Yellow
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.00mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series LB
Voltage Rating - DC 28 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 28 V