LB16WKW01-12-CJ
NKK Switches
Product No:
LB16WKW01-12-CJ
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
User Guide
Illumination Type, Color Incandescent, Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.00mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 200,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series LB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V