LB26RGW01-5F24-JF
NKK Switches
Product No:
LB26RGW01-5F24-JF
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Rectangular, Button
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series LB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V