LB26SKW01-5D12-JD
NKK Switches
Product No:
LB26SKW01-5D12-JD
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color LED, Amber
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Square - 16.20mm x 16.20mm
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series LB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V