LC2HP-FEW-B-DC24V
Panasonic Industrial Automation Sales
Product No:
LC2HP-FEW-B-DC24V
Description:
COUNTER LCD 8 CHAR 24V PANEL MT
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Display Characters - Height 0.343" (8.70mm)
Input Type No Voltage
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Screw Terminal
Count Rate 30Hz, 5kHz
Output Type Solid State
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 45.00mm x 22.20mm
Number of Characters Per Row 8
Mounting Type Panel Mount
Product Status Obsolete
Weight -
Series LC2H
Type Preset
Display Type LCD - Black Characters, Backlight
Voltage - Supply 24VDC