Home / Lugs / LCAF1-12-X
minImg
LCAF1-12-X
Panduit Corp
Product No:
LCAF1-12-X
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT TONG 1 AWG #1/2
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.120" (3.05mm)
Color Pink
Width - Outer Edges 0.800" (20.32mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Diameter - Barrel ID 0.390" (9.91mm)
Contact Finish Electro-Tin
Diameter - Ring ID 0.530" (13.46mm)
Termination Crimp, Barrel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Wire Gauge 1 AWG
Diameter - Barrel OD 0.590" (14.99mm)
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Series Pan-Lug®
Length - Overall 2.310" (58.67mm)