Home / Lugs / LCAX4-38-L
minImg
LCAX4-38-L
Panduit Corp
Product No:
LCAX4-38-L
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT TONG 4 AWG #3/8
In Stock : 1037
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.070" (1.78mm)
Color Gray
Width - Outer Edges 0.620" (15.75mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Diameter - Barrel ID 0.280" (7.11mm)
Contact Finish Electro-Tin
Diameter - Ring ID 0.410" (10.41mm)
Termination Crimp, Barrel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Wire Gauge 4 AWG
Diameter - Barrel OD 0.380" (9.65mm)
Stud/Tab Size 3/8 Stud
Series Pan-Lug®
Length - Overall 1.570" (39.88mm)