Home / Lugs / LCC1/0-12DF-X
minImg
LCC1/0-12DF-X
Panduit Corp
Product No:
LCC1/0-12DF-X
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT TONG 1/0 AWG #1/2
User Guide
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.120" (3.05mm)
Color Pink
Width - Outer Edges 0.800" (20.32mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Diameter - Barrel ID 0.390" (9.91mm)
Contact Finish Electro-Tin
Diameter - Ring ID 0.530" (13.46mm)
Termination Crimp, Barrel
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Product Status Obsolete
Wire Gauge 1/0 AWG
Diameter - Barrel OD 0.520" (13.21mm)