LCC250-24U-4P
Artesyn Embedded Power
Product No:
LCC250-24U-4P
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 250W
In Stock : 275
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.00" L x 4.00" W x 1.48" H (177.8mm x 101.4mm x 37.6mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 10.4 A
Series LCC250 (250W)
Power (Watts) 250W
Type Enclosed
Efficiency 91%
Mfr Artesyn Embedded Power
Features Adjustable Output, Baseplate, IP64, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC