Home / Lugs / LCC4/0-14B-X
minImg
LCC4/0-14B-X
Panduit Corp
Product No:
LCC4/0-14B-X
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT TONG 4/0 AWG #1/4
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.140" (3.56mm)
Color Purple
Width - Outer Edges 1.060" (26.92mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Diameter - Barrel ID 0.570" (14.48mm)
Contact Finish Electro-Tin
Diameter - Ring ID 0.270" (6.86mm)
Termination Crimp, Barrel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Wire Gauge 4/0 AWG
Diameter - Barrel OD 0.710" (18.03mm)
Stud/Tab Size 1/4 Stud
Series Pan-Lug®
Length - Overall 3.660" (92.96mm)