LCC600-12U-9P
Artesyn Embedded Power
Product No:
LCC600-12U-9P
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Product Status Active
Efficiency 93%
Mfr Artesyn Embedded Power
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.98" L x 3.98" W x 1.57" H (228.0mm x 101.0mm x 39.8mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 50 A
Series LCC600 (600W)
Power (Watts) 600W