LCC600-28U-4PV
Artesyn Embedded Power
Product No:
LCC600-28U-4PV
Description:
AC/DC CONVERTER 28V 600W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Voltage - Output 1 28V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.98" L x 3.98" W x 1.57" H (228.0mm x 101.0mm x 39.8mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 25 A
Series LCC600 (600W)
Power (Watts) 600W
Type Enclosed
Efficiency 93.5%
Standard Number 60601-1; 60950-1; 62368-1
Mfr Artesyn Embedded Power
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC