Home / Lugs / LCD10-14AH-L
minImg
LCD10-14AH-L
Panduit Corp
Product No:
LCD10-14AH-L
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #1/4
User Guide
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.050" (1.27mm)
Color -
Width - Outer Edges 0.420" (10.67mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Diameter - Barrel ID 0.130" (3.30mm)
Contact Finish Electro-Tin
Diameter - Ring ID 0.270" (6.86mm)
Termination Crimp, Barrel
Mounting Type Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Product Status Obsolete
Wire Gauge 10 AWG
Diameter - Barrel OD 0.220" (5.59mm)