LCGGM1T10JCE
C&K
Product No:
LCGGM1T10JCE
Manufacturer:
C&K
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V
User Guide
Operating Position 0.340" (8.6mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Release Force 6.000gf
Ingress Protection -
Termination Style Wire Leads
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life -
Product Status Active
Series LC
Switch Function On-Mom
Operating Force 48gf
Overtravel 0.029" (0.74mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 6,000 Cycles
Mfr C&K
Pretravel 0.140" (3.6mm)
Features Epoxy Sealed Terminals
Package Bulk
Base Product Number LCGGM1
Differential Travel 0.035" (0.9mm)