LCM1000W-T
Artesyn Embedded Power
Product No:
LCM1000W-T
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 1000W
In Stock : 7
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency BMSI, CB, CCC, cCSAus, CE, TUV
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 10.00" L x 5.20" W x 2.43" H (254.0mm x 132.0mm x 61.7mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 20.8 A
Series LCM1000 (1000W)
Power (Watts) 1000W
Type Front End
Efficiency 90%
Mfr Artesyn Embedded Power
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC