LCMB25-6-L
Panduit Corp
Product No:
LCMB25-6-L
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT RING 25MM #M6
User Guide
Insulation Non-Insulated
Color -
Width - Outer Edges 0.551" (14.00mm)
Terminal Type Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Contact Finish Tin
Termination Crimp
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Wire Gauge 25mm²
Stud/Tab Size M6 Stud
Thickness 0.063" (1.60mm)
Series LCMB
Length - Overall 1.917" (48.70mm)