Home / Lugs / LCMC35-10-Q
minImg
LCMC35-10-Q
Panduit Corp
Product No:
LCMC35-10-Q
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT RING 35MM #M10
User Guide
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.081" (2.05mm)
Color -
Width - Outer Edges 0.610" (15.49mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Diameter - Barrel ID 0.323" (8.20mm)
Contact Finish Tin
Diameter - Ring ID 0.433" (11.00mm)
Termination Crimp, Barrel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Wire Gauge 35mm²
Diameter - Barrel OD 0.409" (10.39mm)
Stud/Tab Size M10 Stud
Series LCMC
Length - Overall 4.008" (101.80mm)