Home / Lugs / LCMC95-00-X
minImg
LCMC95-00-X
Panduit Corp
Product No:
LCMC95-00-X
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN TERM RECT RING 95MM
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.114" (2.90mm)
Color -
Width - Outer Edges 0.965" (24.51mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Diameter - Barrel ID 0.531" (13.49mm)
Contact Finish Tin
Diameter - Ring ID -
Termination Crimp, Barrel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Wire Gauge 95mm²
Diameter - Barrel OD 0.650" (16.51mm)
Stud/Tab Size -
Series LCMC
Length - Overall 4.862" (123.49mm)