LD15S13A4GX00LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
LD15S13A4GX00LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin-Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Current Rating (Amps) 5A per Contact
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.409" (10.40mm)
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Board Lock
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C