Home / LED Drivers / LD40W-22-C1820
minImg
LD40W-22-C1820
EPtronics, Inc.
Product No:
LD40W-22-C1820
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Description:
LED DRIVER AC/DC CC 7-22V 1.82A
In Stock : 17
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 60°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CE, cURus, FCC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.78" L x 2.80" W x 1.26" H (96.0mm x 71.1mm x 32.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.82A
Ratings IP66
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series LD40W
Power (Watts) 40 W
Type Constant Current
Efficiency 85%
Voltage - Output 7 ~ 22V