LD6835K/18HX
NXP USA Inc.
Product No:
LD6835K/18HX
Package:
4-HXSON (1x1)
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4HXSON
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
PSRR 75dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 4-HXSON (1x1)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 4-XDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start
Mfr NXP USA Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.24V @ 300mA (Typ)