LDI1117-1.8H
Diotec Semiconductor
Product No:
LDI1117-1.8H
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
SOT-223
Description:
Volt. Reg. 20V..1.782V, 1.818V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 15V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.35A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 1.818V
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223
Control Features Current Limit
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Diotec Semiconductor
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 1.25V @ 1A