LDM2G151MERZGA
Nichicon
Product No:
LDM2G151MERZGA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.335" (8.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LDM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.716 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150 µF