LDQ-N284RI
Lumex Opto/Components Inc.
Product No:
LDQ-N284RI
Description:
DISP 7SEG 0.28" QUAD RED 12DIP
User Guide
Color Red
Current - Test 10mA
Size / Dimension 0.402" H x 1.268" W x 0.228" D (10.20mm x 32.20mm x 5.80mm)
Millicandela Rating 5mcd
Product Status Active
Series -
Power Dissipation (Max) 105mW
Display Format -
Common Pin Common Cathode
Package / Case 12-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of Characters 4
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 0.28" (7.00mm)
Mfr Lumex Opto/Components Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V