LDS-E5007RI-USB
Lumex Opto/Components Inc.
Product No:
LDS-E5007RI-USB
Description:
DISPLAY 16SEG 0.5" SGL BLU 18DIP
User Guide
Color Blue
Current - Test 10mA
Size / Dimension 0.984" H x 0.630" W x 0.374" D (25.00mm x 16.00mm x 9.50mm)
Millicandela Rating 6mcd
Product Status Active
Series -
Power Dissipation (Max) 105mW
Common Pin Common Anode
Package / Case 18-DIP (0.500", 12.70mm)
Number of Characters 1
Display Type 16-Segment, Alphanumeric
Digit/Alpha Size 0.50" (12.70mm)
Mfr Lumex Opto/Components Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.5V